Снимка: архив, Ройтерс

В обширно интервю, поместено днес във вестник "Кориере дела сера", министър-председателят Матео Ренци изразява недоволство от имиграционната политика на Европейския съюз и предупреждава, че Италия е готова да приложи свой план.

Още по темата
Интервюто е под заглавие "Мигранти, Ренци: Яка битка в Европа, но е готов план Б". То се появява в момент, когато Франция блокира влизането на имигранти през италианския граничен пункт Вентимиля, а железопътни гари в Рим и Милано са обсадени от бежанци, снабдени с билети да напуснат Италия.

"Темата е тежка и, нека го кажем ясно, ответните действия на Европа са недостатъчни. Звучи почти като провокация предложението да бъдат преразпределени (от Италия в други страни от ЕС) само 24 000 души. Ако Европа избере солидарността, е добре. Но ако не го направи, ние сме готови с план Б. Това обаче ще бъде рана най-вече за Европа.

Нашето желание е да работим до последно, за да бъде даден (единен) европейски отговор. Ето защо през следващите дни ще се срещна с Оланд и Камерън и отново ще разговарям с Юнкер и Меркел. В Европа трябва да се промени принципът, залегнал в Дъблин-2 (неофициално наименование на правилника, приет от ЕС през 2003 година, който заменя Дъблинската конвенция от 1990 година за правото на убежище), за който убедено гласуваха онези, които днес протестират срещу нашето правителство", подчертава премиерът Ренци.

Остава загадка какво предвижда, дори в най-общи линии, "планът Б", който всъщност дава новината, изведена в заглавието на "Кориере дела сера". Интервюиращата журналистка Мария Тереза Мели не проявява интерес към тази самостоятелна инициатива на Италия и не задава въпроси, свързани с нея.

Матео Ренци се спира и на проблема с Либия, който е пряко свързан с трафика на мигранти. Неговата оценка за ролята на външните фактори съвпада с тази, която руският президент Владимир Путин даде в сряда в Милано на съвместната пресконференция с италианския премиер.

"Международната общност е отговорна за това, което става в Либия като резултат от намесата (по инициатива на Франция с участието на Великобритания и подкрепата на САЩ) преди четири години и нищожното внимание, отредено впоследствие на тази тема.

Ако Либия не се сдобие с институционална структура и се превърне в притегателна сила за фанатици и терористи, тогава играем на игра с исторически мащаби", посочва Ренци.

Той отговаря на въпроса какви са отношенията със САЩ след посещението на Путин в Италия.

"Отлични. Обама многократно оцени положително италианските реформи, които (на срещата на върха) на Г-7 определи като "смели". В икономически аспект американците са ориентир - повече растеж и по-малко сурови мерки. Спрямо Либия са единствените, които са наясно с обстановката и ни оказват цялата необходима поддръжка, както ние правим за тях на други места.

Приятелски обсъдихме Русия на срещата на върха в Белия дом, споделяйки и нюансите. Г-7 излезе със споделена (от участниците) позиция да се следва курс на цялостно прилагане на споразуменията от Минск-2. Самият Путин каза, че е "за". Сега работим да се премине от думи към действия", отбеляза премиерът.

Според изнесените от него данни към 13 юни Италия е приютила 57 167 мигранти, което е почти равно количество за същия период на миналата година, когато те са били 53 827.

"Не бива да се пропуска, че хората по гарите имат билети да напуснат Италия. От няколко дни ги задържа блокадата в Шенген, но за тях Италия не е крайна дестинация", уточни Ренци, който отговори и на редица въпроси, свързани с вътрешнополитическата обстановка. /БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase